مقالات

بهترین روش پلت خور کردن طوطی ها+روش تضمینی

اهمیت پلت طوطی ها

معمولا افرادی که از طوطی نگهداری می‌کنند از اینکه پرنده آنها به غذاها و خوراک مفید توجه نمی‌کند نگران می‌شوند. زیرا مصرف تخمه و غذاهای معمولی قدیمی می‌تواند در دراز مدت برای طوطی مشکل ساز شود. در ادامه ما شما را با انواع روش پلت خور کردن طوطی آشنا می‌کنیم.

 تماس با مدیریت و هماهنگی خرید حضوری فروشگاه : 02133660630

پلت انواع طوطی

 روش‌های پلت خور کردن طوطی‌ها

  • خیس نمودن پلت: برخی از طوطی‌ها مایل هستند تا قبل از خوردن پلت، آن را در ظرف آب خود انداخته تا کمی خیس بخورد و آن را بعد از خیساندن پلت میل می‌کنند. سرپرستان طوطی‌ها قادرند از همین روش استفاده و مقداری از پلت را با آب یا آبمیوه طبیعی خیس نموده و مقابل طوطی خود بگذارند. توجه نمایید که پلت خیس شده نیز همانند سرلاک بعد از ۳۰ دقیقه دیگر قابل استفاده نبوده و باید آن را دور ریخت.
  • خرد نمودن پلت: از دیگر روش‌های مناسب برای پلت خور کردن طوطی می‌توان به آسیاب کردن یا خرد نمودن پلت اشاره کرد. پلت خرد شده را می‌توان بر روی غذا یا دان مخلوط طوطی ریخت. افزون بر این حتی می‌توان از پلت آسیاب شده، داخل مواد اولیه نان ویژه طوطی به کار برد. با چنین ترفندی این غذای سودبخش را می‌توانید به خورد طوطی بدهید و آن پرنده نیز اصلاً متوجه این کار نمی‌شود. در شیوه آسیاب یا خرد کردن بهتر بوده زمان تهیه پلت طوطی، مدل تردتر را انتخاب و برگزینید.
  • با استفاده از دست به طوطی غذا بدهید: بهتر است بدانید که بعضی وقت‌ها برخی طوطی‌های رام تمایل دارند غذاهای جدید را از دست سرپرست خود بخورند. مثلاً برای این کار شما باید کمی از غذا را با استفاده از دست برداشته و آن غذا را در دهان طوطی بگذارید. باید تا جایی که امکان دارد این کار را انجام دهید تا کم کم طوطی آن را در منقار خود نگه دارد و خرد نماید. بدین وسیله طوطی چه بخواهد چه نخواهد طعم و بافت پلت را حس کرده و آن را قبول می‌کند.
    اهمیت پلت طوطی
  • وانمود به خوردن کنید: حتماً می‌دانید که طوطی موجودی اجتماعی بوده و در طبیعت هم به صورت جمعی زندگی می‌کند. طوطی‌ها در زندگی جمعی به طور همزمان و با هم غذا می‌خورند، با هم پرواز کرده، با هم می‌خوابند و اکثر کارهایشان را نیز دسته جمعی انجام می‌دهند. طوطی که کنار انسان‌ها و در خانه زندگی می‌کند، افراد آن خانه را اجتماع و خانواده خود می‌داند و به خاطر همین حرکات و رفتار افراد خانواده را تقلید می‌کند. سرپرستان طوطی می‌توانند از همین ویژگی استفاده کنند و طوطی را به خوردن پلت تشویق نمایند. این کار چنین بوده که سرپرستان باید ادای خوردن پلت را در برابر طوطی درآورند تا بدین وسیله طوطی جهت همراهی نمودن صاحب خود غذای جدید را بخورد. حتماً در نظر داشته باشید که هنگام تهیه و خرید پلت طوطی، تاریخ انقضای محصول را چک کنید. همچنین اگر پلت را به صورت فله‌ای و باز تهیه کردید به نحوه بهداشت فروشنده هنگام بسته‌بندی و نگهداری آن توجه نمایید.

 

برای خرید خرید محصولات ورسلاگا ، سرلاک پرنده و غذای مینا و همچنین استعلام قیمت محصولات نکتون می توانید به سایت فروشگاه قفس طلایی مراجعه نمایید.

برای خرید حضوری از فروشگاه و دریافت مشاوره با شماره تلفن فروشگاه : 09907963567       تماس حاصل نمایید.

پلت خور کردن طوطی

  • شیوه سه وعده یک ربع: روش سه وعده یک ربع اینگونه بوده که در طول روز فقط ظرف آب و پلت در مقابل طوطی قرار داده می‌شود. ولی فقط زمان سه وعده ناهار، شام و صبحانه این کار انجام می‌گردد. دقیقاً همان تایم غذای قبلی تو چی این عمل صورت می‌گیرد. دقت کنید که این غذا فقط ۱۵ دقیقه در اختیار طوطی قرار گیرد. یعنی یک ربع در ناهار، یک ربع در شام و یک ربع در صبحانه به او فرصت داده می‌شود تا غذای سابق خود را بخورد. سپس بعد از طی کردن یک ربع اگر به ظرف غذا توجهی نشان داد و یا بی‌توجهی کرد به هر حال ظرف از جلوی او برداشته شده و دوباره پلت جایگزین غذای قبلی می‌گردد. استفاده از این روش معمولاً مخصوص طوطی‌های بدقلق است. توجه کنید که هرگز سخنی از گرسنگی دادن به طوطی به میان نیامده است و تایید و پیشنهاد نیز نمی‌شود. در این روش پلت خور کردن طوطی در هر صورت غذایی برای طوطی وجود دارد و هر وقت که احساس گرسنگی کرد می‌تواند از غذا استفاده کند و بخورد. پس به هیچ عنوان از شیوه‌های نامناسب گرسنه نگه داشتن طوطی در مدت طولانی و نیز خالی نمودن قفس از غذا را اصلاً انجام ندهید.
  • لایه‌بندی غذای طوطی: در این شیوه سعی کنید لایه‌ای نازک از پلت را در بالای مواد غذایی محبوب طوطی قرار دهید. در این شیوه قادر هستید از پلت‌هایی با اندازه گوناگون استفاده نمایید. بعضی از پرندگان به پلت‌های کوچکتر علاقمندند و بعضی دیگر از پرندگان پلت‌های بزرگ را ترجیح داده و آنها را دوست دارند.پلت طوطی
  • مخلوط نمودن پلت با غذای قبلی طوطی: ترکیب کردن یا مخلوط کردن پلت با غذای اسبق طوطی یکی از آسان‌ترین و ساده‌ترین روش‌ها جهت خوراندن پلت به طوطی است. یادتان باشد که در این شیوه بهتر است ۷۵ درصد غذای قدیمی و ۲۵ درصد غذای جدید با هم مخلوط شود. در این شیوه طوطی مجبور به امتحان غذای جدید بوده و نمی‌تواند غذای قدیمی را از جدید جدا کند. ولی طبیعتاً می‌تواند اول از همه بخش‌هایی از غذا را که به آن علاقمند است میل نماید و کم کم قسمت‌های پلت جدید باقی می‌ماند. طوطی وقتی گرسنه باشد مجبور می‌شود کم کم با غذای جدید آشنا شده و آن را تست کند. وقتی طوطی شروع به خوردن کمی از غذای جدید نمود، اندازه غذای قدیمی را اندک اندک کاهش داده و غذای جدید را بیشتر نمایید. طوطی کم کم به غذای جدید عادت می‌کند. به یاد داشته باشید این کار به تدریج اتفاق می‌افتد.
  • از پلت‌هایی با رنگ طبیعی استفاده کنید: بعضی از طوطی‌ها ممکن است پلت‌هایی که رنگ غیر طبیعی دارند را کنار گذارند زیرا شبیه به غذاهایی که قبلاً مصرف می‌کردند نیست. البته این را نیز بگوییم که برخی پرندگان غذاهایی که رنگدار هستند را بسیار دوست دارند. اتفاقاً پلت‌ رنگی و دارای طعم می‌تواند به تغییر سریع جایگزین کردن آن با غذای قبلی پرنده کمک نماید.پلت برای طوطی ها

پلت خور کردن طوطی با استفاده از روش‌های جذاب

پیروی از دستورالعمل های تغذیه توصیه شده توسط سازنده پلت برای جلوگیری از تغذیه بیش از حد یا کم، طوطی شما ضروری است. همیشه برای طوطی خود آب تازه برای نوشیدن فراهم کنید و مصرف غذای او را کنترل کنید تا مطمئن شوید که مقدار کافی پلت می خورد. به یاد داشته باشید، یک رژیم غذایی متعادل برای سلامت کلی و طول عمر دوست پردار شما بسیار مهم است. برای اطلاعات بیشتر در این باره با کارشناسان سایت قفس طلایی در ارتباط باشید.

 

2 1 رأی
رتبه این مقاله
اشتراک
اطلاع از
guest
0 نظر و سوال
بازخورد های خطی
نمایش تمام نظرات